آخرین اخبار : 

چند کلمه با رییس جمهور

رضا اصلاحی

بسم الله الرحمن الرحیم

سخنم را با کلام امام خمینی رحمه الله در توصیه های خود به کارگزاران نظام شروع می کنم: ” کوشش کنید که پایگاه ملی برای خودتان درست کنید. این، به این است که گمان نکنید که شما صاحب مقام هستید، منصب هستید و باید به مردم فشار بیاورید . هر چه صاحب منصب ارشد باشد، باید بیش تر خدمتگزار باشد. مردم بفهمند که هر درجه ای که این بالا می رود، با مردم متواضع تر می شود . این یک مسأله کلی است برای همه ما که فکر این باشیم که ملتمان بفهمند، خدمتگزار ملت هستیم. ملّت ادراک کند که ما خیر او را می خواهیم. وقتی آن را ادراک کرد که ما همه چیز ملّت را می خواهیم، ملّت هم پشتیبان ماست. در این خدمتگزاری، بدانید که رضای خدا را تحصیل کردید و هم رضای ملّت را که رضای خداست تحصیل کردید ”.

جناب آقای روحانی عزیز

استدعا دارم بر روی پیامم تمرکز بفرمایید نه بی نامی و بی منصبی ام.

قطعاً و بدون تردید می دانید ، یکی از بسترها و شرایط مهم خدمت رسانی به مردم، پذیرش مسؤولان از طرف مردم است. وقتی مردم مسؤولان را پذیرفتند و از آن ها پشتیبانی کردند، زمینه برای خدمت کارگزاران فراهم می گردد و پذیرش از سوی مردم، این است که آن ها یقین کنند مسؤولان، خیرخواه آنان اند.

از بخش عمده ای از مردم کشورمان که سالهاست با خطاهای استراتژیک خود در انتخاب ابر مدیر و ناجی های خیالی سرگرم هستند بگذیرم، هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان می دانند برای اینکه مدیری وظیفه‌اش را به نحو‌ احسنت انجام دهد، نیاز نیست که در سوپر من باشد و در تمامی جنبه‌های آن وظیفه قوی باشد، چرا که این یک افسانه است و به حقیقت نزدیک نیست، لیکن مردم ما آنقدر طی سالهای متمادی از یک سوراخ بارها گزیده شده اند که باز هم بدنبال اسطوره ای می گردند که بتواند نقش ناجی را برایشان بازی کند. اصولگرا و اصلاح طلب هم ندارد!.

اصلاح طلبان و بخش اعظم مردم از همان ابتدای کارزارهای انتخاباتی و خصوصاً دور دوم ریاست جمهوری حضرتعالی، از شما بدلیل تبحرتان در تحقیقات استراتژیک و برنامه هایی که ارائه کردید حمایت کردند و دلخوش به این بودند که شما با برنامه های جدید، تصمیم به اصلاح نقاط‌ ضعف دولت دارید تا نقاط‌ قوت دولت را به حداکثر برسانید.

لیکن علیرغم همه خوش بینی های جامعه، حتی تمرکز اصلی را بر روی نقاط‌ قوت خود و کابینه نگذاشته و منکر نقاط‌ ضعف‌ دولت نشدید تا بتوانید با درایت آنها را به‌خوبی مدیریت کنید .

شروع وضیعت نابسامان اقتصادی و اجتماعی با دست پخت بی کفایت و همچنین اشاعه فساد سیستمی از ابتدای دولت پاک دستان تا کنون، جامعه را در سردرگمی عجیب و با دو معضل بزرگ یعنی بی کفایتی مدیران و فساد سیستمی مواجه ساخته که متاسفانه برطرف یا مهار نشده است.

نمی دانم مشاورانتان افراد متخصص و شفافی نیستند و یا اینکه همه معضلات به خارج از مرزها ارتباط پیدا می کند… ؟!!!

آقای روحانی عزیز،

چرا دولت شفاف سازی را از خودش شروع نمی کند؟ ، چرا به مردم نمی گوید در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی چه می‌گذرد؟ ، چرا علیرغم حمایت تمام قد اصلاح طلبان و سید اصلاحات از دولت حضرتعالی، همه تفکرات خوب و بد را شناسایی نمی کنید تا به عنوان فردی فرا جناحی در عرصه اجرایی، سکان مدیریت جدید با نیروهای تازه نفس و دست پاک بدست بگیرید؟ ، چرا با مردم و حامیانتان صریح ارتباط برقرار نمی کنید تا پیامها، اعتقادات، فرضیات و انتظارات آنها را بشنوید تا تفاوتها را شناسایی و بر نقاط مشترک تمرکز نمایید؟ ، مگر نه اینکه طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، امروز جنابعالی رهبری بخش اجرایی کشور را در اختیار دارید؟ ، چرا به جایی رسیده ایم که ملتی شده ایم که نتوانیم در میان آنان بدون دلهره حق ضعیف را از قوی بگیریم تا به فرموده رسول اکرم ( ص ) به جایی برسیم که ، هرگز قابل ستایش نگردیم؟ ، چرا باید شاهد بی عدالتی های فراوان ناشی از عدم بهره گیری از نیروهای جوان متخصص، نادیده انگاشتن مردمسالاری و شایسته سالاری  باشیم تا لابی گری های پر منت، اندک سیاسیون مستقر در قدرت و رفاه زدگی بزرگان و کوچکان سیاسی هر دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا ترک تازی کنند؟

شما یک حقوقدان هستید و باید بر اساس آموخته های حقوقی، در رک گویی، راست‌گویی، وفای به عهد، تمرکز بر عدالت بنیانی و احترام به افراد، رفتارتان به‌گونه‌ای باشد که مردم کشورمان احساس کنند که به آنها وفادارید و آنها را دوست دارید و می‌خواهید در بلندمدت همراه و همگام آنها باشید. قطعاً می دانید اگر عالمان و دولتمردان در هر چامعه ای فاسد شوند، امتشان نیز فاسد خواهند شد.

ألا کلکم راع و کلکم مسؤول عن رعیته

آگاه باشید که همه شما سرپرست و مسئول هستید و درباره زیردستانتان باز خواست می شوید

جناب آقای روحانی عزیز

کشورمان، مستعد برای انواع فعالیتهای متنوع است که اگر فارغ از بازیهای سیاسی و منیت و خودباوری به آن نگاه کنیم می توانیم در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فرامین رهبر معظم انقلاب ، حرکتهای بزرگی را در آن شکل دهیم .

جمهوری اسلامی ایران سرزمینی است که کارگزارانش در هر سمتی موظف اند در سیاست‌های خود به رویکرد عدالت بنیانی آن توجه جدی نمایند . سرزمینی است که من و ما ، بنا به توصیه علی ( ع ) که فرمودند: کارگزاران نسبت به وعده‏هایی که می‏دهند، بایستی وفادار باشند و تخلف نکنند ! ، باید کشورمان را که مردمش سالهاست تصمیم گرفتند در آینده دیارشان سهیم باشند و فردای بچه های خود را بر اساس یک متد و منش جدید پایه ریزی نمایند  را دریابیم.

در ایام پر التهابی قرار داریم !

فشارهای خارجی و نا امیدی مردم از وضع معیشتی کم کم به اوج خود میرسد و بلوای نان سال ۲۱ به زودی در راه است … !

متاسفانه در این شرایط نیز، عده ای قلیلی از اصلاح طلبان منفعت طلب و اصولگرایان پر مدعا ، که کشور و صندلیشان را ملک شخصی می دانند و تمایل دارند تا بواسطه ارتباطات و آقازادگی و قومی و حزبی بودنشان سر جایشان بنشینند و  یا بیایند و سکان مدیریت کلانش را در دست بگیرند، در تلاشند تا علیرغم اینکه فاقد تخصص در حوزه مسئولیت های پیش رو هستند، به تعریف و تمجید بی پایه اساس منحرف کننده بپردازند و یا به مخالفت با برنامه های حضرتعالی!!!.

عده ای نیز قربه الی الله از زمان دولت پدیده هزاره سوم تا کنون، دارند کشور را به سمت نابودی می برند.

کشور سالهاست که تاوان بی تخصصی و مدیریت سنتی و بهتر بگویم “مدیریت جابجایی” را سخت پس داده است. اکثر مسئولین و مدیران سیاسی کوتاه نظر و یا مدیران و سیاسیون بلند پرواز خود بزرگ بین و حتی بسیاری از نماز شب خوانهایمان که هیچ برنامه و مانیفستی نداشتند، طی سالیان دراز در زد و بندهای سیاسی و مالی و مسایل رفاه زندگی عمومی و ایجاد تسهیلات و رفع مشکلات شخصی آنچنان غرق شده اند، تا جاییکه تمام آرمانها و جهت گیریهای انقلابی را به دست غفلت سپرده و به ابهت و هیبت جمهوری اسلامی ضربه زده و جاذبه آن را در دنیا مخدوش کرده اند و این، مطمئناً به کارایی دولت جنابعالی ضربه خواهد زد.
جناب آقای روحانی عزیز

صداقت ، فراجناحی فکر کردن ، سلامت نفس ، تخصص در کار و نهایتاً احسان کارگزاران و زمامداران و مدیران به مردم ، وظیفه و تکلیف الهی است . لیکن سالها هر کسی که برای مسندی تلاش کرد که جایگاهش نبود، اول لبخند زد بعد خودش را از جنس مردم معرفی کرد یا ژست ناجی گرفت و برنامه های فضایی و اقتصادی و معیشتی ارائه داد، بعد منت گذاشت، سپس از اصول انسانی و اعتقادی ناشی از سوء مدیریت و بی تخصصی اش به نظام ضربه زد و نهایتاً زمانش تمام شد و تقصر را به گردن عوامل داخلی و خارجی و … ، انداخت و رفت.

جناب آقای روحانی عزیز

آیا هیچ فکر می کردید که روزی ، بزرگترین معضل جمهوری اسلامی ، اختلاس و دروغ و دزدی مسئولین ارشدش باشد … ؟!

دقت بفرمایید که به موجب حدیث شریف امام علی علیه السلام که فرمودند : ” مدیر نیازمند سه چیز است : قلب اندیشمند و متفکر، زبان گویا و دل پر جرئت و قاطع در برابر اجرای حق” ، پس هر فردی که عنان مسئولیتی در کشور امام زمان ( عج ) و یا در هر نقطه ای از این کشور پهناور اسلامی که یادگار خونهای پاک بهترین فرزندان این مرز و بوم است را بر عهده می گیرید، باید علاوه بر شجاعت مواجهه با مشکلات و ارائه راهبردهای اساسی ، دارای تحلیل بوده و همچنین دارای تدین و اشراف به گره ها و نیازها و همچنین دارای ویژگی هایی ایجابی همچون نگاه توسعه محور در کلیه امور، پاکدستی، دانش و تجربه کافی و قابل توجه در مدیریت، نگاه توسعه ای، کلان نگری ، فراجناحی و میانه روی برخوردار باشد.

رییس جمهور، مدیر، وزیر، وکیل، استاندار و …، اگر دنبال کار سیاسی و منافع طلبی و خودباوری باشد، هم خود را زمینگیر می کند و هم کشور را .

چرا باید امروز به جایی برسیم که جوان بیست و دو سه ساله اش بیاید کف خیابان و رضا شاه را فریاد بزند و مطالبه کند ؟

صریح عرض کنم: در یک کلام کلان، دولت حضرتعالی باید در اختیار مشاورین و متخصصین و افرادی ( از هر دو جناح ) قرار بگیرد که در رفتار و علم و تصمیم گیری و انتصابات بر شایستگی و کارآمدی ارجحیت و ارزش بدهند ، نه خود بینی و خودخواهی و منافع طلبی . باید عملش موجب آرامش دلها باشد .

جناب آقای روحانی عزیز

ایران کشور شیردلانی است که خون خود را به پای “جمهوریت و اسلامیت و مدنیت ” گذاشته اند .

ایران کشوری است که نیاز به توانمند سازی مردمش دارد .

ایران کشوری است که نیاز به آموزش و فرهنگ سازی و حرفه آموزی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به سلامت و بهداشت دارد .

ایران کشوری است که نیاز به محرومیت زدایی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به تکمیل طرح هایش دارد .

ایران کشوری است که نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به نیروی خدوم دارد .

ایران کشوری است که نیاز به فعال شدن واحدهای تحقیقاتی و علمی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به انسداد بی سوادی سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و شهر نشینی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به فراهم نمودن ساز و کار برای کارآفرینی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به فعال شدن ذخایر فرهنگی و گردشگری دارد .

ایران کشوری است که نیاز به امنیت سرمایه گذاری دارد .

ایران کشوری است که نیاز به امنیت اجتماعی دارد .

ایران کشوری است که نیاز به همزیستی و بهره گیری از توان همه مسلمانان شیعه و سنی و همه ادیانش دارد .

ایران کشوری است که نیاز به آب و حیات دارد .

ایران کشوری است که نیاز به شادی و تفریح سالم دارد .

ایران کشوری است که از سیاسی کاری و دروغ و شعار خسته شده است .

ایران کشوری است که از اختلاس خسته شده است .

ایران کشوری است که از رفاه زدگی مسئولینش خسته شده است .

ایران سرزمین فرصتهای از دست رفته ای است که اگر تدبیر نشود ، همه مسئولیم .

ایران کشوری است که طی سالهای اخیر ، حرف زیاد شنیده ، عمل می خواهد .

 

پس همت کرده و عزم دوباره جزم کنید .

مردم ایران شریف تر از آنند که سره را با ناسره خلط کنند.

 

والسلام

رضا اصلاحی

حقوقدان و متخصص مدیریت بحران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *