آخرین اخبار : 

رانت سیاسی ، معضل شهر تهران … !!!

reza eslahi

به نام خدا

شفافیت یک ضرورت تمام عیار

دیروز، خیلی اتفاقی استرابورد نصب شده در اطراف میدان آزادی با مضمون “منبعد کلیه اطلاعات شهرداری تهران در پورتال شفاف سازی شهرداری قابل مشاهده خواهد بود”، نظرم را جلب کرد . از آنجایی که طی سالهای گذشته شفافیت مالی به عنوان یکی از متغیرهای موثر بر استراتژی‌های سرمایه‌گذاران در دنیا مطرح بوده است، لذا باید اذعان داشت که شفاف سازی روند مالی، بودجه، مناقصات، مزایده ها و … ، کمک زیادی به بازخوانی نقش سازمانها و مراکز سرمایه پذیر خصوصاً در شهری مثل تهران که امروز با انبوهی از مشکلات مالی و مدیریتی مواجه است، خواهد کرد .

در اکثر کشورهای پیشرفته بدلیل استقرار دموکراسی، فساد کمتری در ارکان حکومتی وجود دارد، زیرا رسانه ها و مردم دسترسی راحت تری به اطلاعات با تنوع بالا دارند ، بنابراین انتشار اطلاعات در هر حوزه و از هر منبعی به جلوگیری از فساد کمک می کند. اینکه در برخی کشورها تمامی اطلاعات مزایده ها و مناقصات مربوط به قراردادها در جراید و سایت ها منتشر می شود، خود به تنهایی می تواند بالغ بر ۹۵ درصد اطلاعات شفاف مالی به جهت جلوگیری از رانت خواری و افزایش فساد در جامعه کنترل نماید. هر چند، اتفاق میمون چند ماهه اخیر مبنی بر واریز تمامی درآمدها به حساب خزانه کل و اینکه هیچ سازمان و شرکتی مرکز هزینه درآمد نخواهد بود ( ویژگی های بودجه ۹۷ )، خود عاملی است که بتدریج منجر به شفافیت در تمام حوزه های مالی در سطح کشور می شود، اما متاسفانه در کشور ما چنین موضوعی به طورحتم تاثیر صددرصدی در جلوگیری از بروز فساد ندارد، هرچند که قدم مثبت و قابل قبولی است.

شهرداری تهران نیز از این امر مستثنی نیست . خوب طبیعی است درشرایطی که هیچ اطلاعاتی وجود نداشته و در پیمانها و واگذاری های چند صد میلیاردی نتوان اطلاعاتی را کسب کرد و حتی شهرداری را از بین دو نفر باقی مانده لیست شورای شهر انتخاب کرد که متاسفانه هیچ تخصص و اشرافی روی کنترل پیمانهای شهرداری ندارند و حتی یک نفرشان در مظان اتهام املاک نجومی باشد و حتی فرق بین سنگ پلاک و دیگر سنگها را نشناسد و یا نتواند ضخامت آسفالت ۲ سانتی ریخته شده در خیابانهای شهر را با آسفالت ۱۰ سانتی تشخیص داده و منجر به برزو خسارتهای شدید مالی به شهرداری شود همانگونه که در سازمان شهرداریهای کشور و شهرداری تهران شاهدیم، به طورحتم زمینه شکل گیری فساد، رانت خواری و شایعات در تخلفات افزایش پیدا می کند.

آیا دو نفری که برای خط پایان ماراتون شهر خودشان را آماده کرده اند ، چقدر بر روی تکنیکهای ارزیابی مالی مسلط هستند ؟ . بودجه شهر تهران و وضعیت تامین، تخصیص و تقسیم آن از موضوعات و شاید معضلات اصلی شورای شهر و شهرداری تهران است و طی سال‌های گذشته برای مدیران شهری، شهرداران، شورای شهر، سرمایه گذاران و پیمانکاران دردسرساز بوده و هیچگونه شفافیتی در این زمینه وجود نداشته است . در زمان بررسی بودجه شهرداری و نحوه تامین و تزریق آن به شهر، بودجه بدون وجود واسطه ای خاص ( در نظر گرفتن تعداد سرمایه گذاران علاقمند به سرمایه گذاری در تهران ) و بدون در نظر گرفتن مشکلات مالی در ماتریس تحلیل مالی، به شهر تحمیل شد و بودجه ۹۷ با اشکالات ماهوی و بعضاً شکلی و بدون شفافیت قبلی، در شورای شهر تهران مصوب شد. بودجه‌ای که نحوه تامین منابع واقعی، میزان تخصیص و تقسیم آن بر مبنای فرمت روتین ذهنی، سئوال برانگیز واقع شده است.

در تهران اگر کسی که به واسطه هزار و یک دلیل، از موهبت سوء استفاده از رانت و اخذ املاک نجومی ولو به اندازه ۱ متر مربع بهره برده باشد و یا مدیر سازمانی باشد که حدود ۱۰۰۰ شهرداری و مبالغ هنگفتی بودجه را رها نموده تا فقط به یک شهر خدمت کند … !!! و به واسطه دوست بازیهای سخیف از تراکم سیار و زمین ارزان برخوردار شود یا هر خدماتی که دریافت می کند، با سدی قانونی و شفاف رسانه ای مواجه شود، کم کم بساط خیلی از بزه های موجود جمع خواهد شد.

هر چند ماهیت شهری مثل تهران به مثابه سیستم چرخش خون در بدن است و لحظه ای نمی تواند آنرا متوقف نماید، لیکن شورای شهر و شهرداری تهران، به صورت موازی با کلیه امور قانونی که بر عهده اش گذاشته شده، نیاز جمع آوری اطلاعات صحیح و مهندسی مالی دارد تا با جمع آوری اطلاعات توانمندسازها در فرآیند خودارزیابی در چارچوب مدلهای تعالی سازمانی ( EFQM ) که می تواند شهرداری تهران و سازمانها و شرکتها و پیمانکاران را ارزیابی و عملکرد آنها را اندازه گیری کند، باید با چالشهای فارق از شفافیت مواجه و برایش برنامه داشته باشد. این مدلها به شورای شهر و شهرداری تهران کمک می کند تا با مقایسه وضعیت موجود و مطلوب خود تفاوتها را شناسایی کنند ، سپس با بررسی علل وقوع این تفاوتها راه حلهای بهبود وضع موجود را پیدا و آنها را در میان مدت اجرا نمایند.

قطعاً اعضای محترم شورای شهر می دانند که اقبال مردم به لیست امید و اصلاحات حاصل شعار فساد ستیزی و شفافیت اصلاحات بوده است. اعتمادی که در مدت زمان طولانی و دور بودن از حاشیه های فساد و قدرت طلبی شکل گرفته و هرگونه عملی برخلاف آن خدشه به اعتماد مردم خواهد بود.

تهران نیاز به مدیری متخصص ، فراجناحی ، جوان و شفاف در عملکرد خود دارد.

رضا اصلاحی

حقوقدان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *