آخرین اخبار : 

عمدتاً فاقد تخصص … !!!

رضا اصلاحی

بسم الله الرحمن الرحیم

سخنم را با حدیثی از امام صادق علیه السّلام شروع می کنم که فرمود : ” کسی که در فکر برآوردن نیاز برادر مؤمن مسلمان خود باشد تا زمانی که در فکر او هست، خداوند نیز در فکر وی باشد و نیازش را بر طرف می کند “.

بدون تردید، یکی از بسترها و شرایط مهمّ خدمت رسانی به مردم، پذیرش مسؤولان از طرف مردم است. وقتی مردم مسؤولان را پذیرفتند و از آن ها پشتیبانی کردند، زمینه برای خدمتِ کارگزاران فراهم می گردد. بهترین وسیله پذیرش از سوی مردم، این است که آن ها یقین کنند مسؤولان، خیرخواه آنان اند. امام خمینی رحمه الله در توصیه های خود به کارگزاران می فرمایند: ” کوشش کنید که پایگاه ملی برای خودتان درست کنید. این، به این است که گمان نکنید که شما صاحب مقام هستید، منصب هستید و باید به مردم فشار بیاورید . هر چه صاحب منصب ارشد باشد، باید بیش تر خدمتگزار باشد. مردم بفهمند که هر درجه ای که این بالا می رود، با مردم متواضع تر می شود . این یک مسأله کلی است برای همه ما که فکر این باشیم که ملتمان بفهمند ، خدمتگزار ملت هستیم. ملّت ادراک کند که ما خیر او را می خواهیم. وقتی آن را ادراک کرد که ما همه چیز ملّت را می خواهیم، ملّت هم پشتیبان ماست. در این خدمتگزاری، بدانید که رضای خدا را تحصیل کردید و هم رضای ملّت را که رضای خداست تحصیل کردید ”

شهر مان تهران ، مستعد برای انواع فعالیتهای متنوع است که اگر فارغ از بازیهای سیاسی و منیت و خودباوری به آن نگاه کنیم می توانیم در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فرامین رهبر معظم انقلاب ، حرکتهای بزرگی را در آن شکل دهیم . جمهوری اسلامی ایران سرزمینی است که کارگزارانش در هر سمتی موظف اند در سیاست‌های خود به رویکرد عدالت بنیانی آن توجه جدی نمایند . سرزمینی است که من و ما ، بنا به توصیه علی ( ع ) که فرمودند : کارگزاران نسبت به وعده‏هایی که می‏دهند، بایستی وفادار باشند و تخلف نکنند ! ، باید رفتارمان به‌گونه‌ای باشد که مردمان کشورمان و تک تک شهروندان احساس کنند که به آنها وفاداریم ، آنها را دوست داریم و می‌خواهیم در بلندمدت همراه و همگام آنها باشیم .

کشورمان ایران ، سرزمینی کهن و باسابقه چند هزار ساله است که طی دوران متمادی مورد تاخت و تاز اقوام و کشورهای خارجی قرار گرفته است ، لیکن توانسته به همت مردم و در طول تاریخ پرفراز و نشیبش همچون دماوند روی پای خود بایستد و سالهاست که مردم سرزمینمان تصمیم گرفتند در آینده دیارشان سهیم باشند و فردای بچه های خود را بر اساس یک متد و منش جدید پایه ریزی نمایند .

اما متاسفانه سالهاست شاهد بی عدالتی های فراوان ناشی از عدم بهره گیری از نیروهای متخصص در انتخابات، نادیده انگاشتن مردمسالاری و شایسته سالاری  و لابی گری های پر منت، اندک سیاسیون مستقر در قدرت و رفاه زدگی بزرگان و کوچکان سیاسی هر دو طیف اصلاح طلب و اصولگرا هستیم .

در ایام پر التهاب تصمیم گیری شورای شهر تهران نسبت به انتخاب شهردار تهران قرار داریم . همه مسئولیم و باید بدانیم شهر تهران ملک شخصی افراد یا احزاب نیست که هر شخص به اصطلاح سیاسی و یا هر کسی که در هر جای کشور بیکار شد ، زیادی آمد ، ناتوان در حوزه مدیریتش بود و برای فرار از مسئولیتش از حوزه فعالیتش بود و یا از همه مهمتر دارای ژن مرغوب ( آقازاده – قبیله – قوم – مورد حمایت برخی ) بود ، بیاید و سکان مدیریت کلانش را در دست بگیرد . تا جایی که یکی از اعضایش حاضر به انتخاب محلل برای زن سه طلاقه سیاسی اش می شود … !!!

همه می دانیم که متاسفانه اکثر اعضای حاضر در شورای شهر تهران، عمدتا فاقد تخصص در حوزه مسئولیت بر عهده گرفته شان در کمیسیونهای شوراو بدون تجربه اجرایی در مدیریت شهری هستند و طی یک روند و پروسه انتخاباتی فرد نظر ، در شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان انتخاب شده‌اند. آیا بهتر نبود به قول یکی از دوستان ، با توجه به اینکه مدیریت شهر تهران از پیچیده‌ترین مدیریت‌های داخلی کشور به شمار می‌رود بهتر بود در زمان بستن لیست ۲۱ نفره شورای شهر تهران به گونه‌ای عمل می‌شد که افرادی در لیست قرار گیرند که اشراف خوبی به عمق مشکلات شهر تهران داشته باشند.

متاسفانه امروز شاهدیم علیرغم تاکید بر تخصصص گرایی و اشراف به مسائل شهری، لیست ۲۸ نفره شورا!!! ، تبدیل به لیست ۷ نفره ای شده که بوی بد مدیریتی از آن به مشام میرسد و از آنجا که ۷ نفر کاندیدای شهرداری تهران علاوه بر تمایل به اشرافی گری و رابطه ژن خوب و فاقد تخصص در مدیریت شهری هستند، بعید می‌دانم که این افراد بتوانند پاسخگوی انتظارات شهروندان تهرانی باشند و شورا را به سمت نابودی همانند شورای اول خواهند برد.

تهران شهری است که تاوان بی تخصصی شورای شهرش را از همان دوره اول می دهد . اکثر این اعضاء طی سالیان دراز در زد وبندهای سیاسی و مالی و مسایل رفاه زندگی عمومی و ایجاد تسهیلات و رفع مشکلات شخصی غرق شده اند ، به طوری که جهت گیریهای انقلابی را به دست غفلت سپرده و به ابهت و هیبت پایتخت جمهوری اسلامی ضربه زده و با حضور افراد خاص سیاسی بی تجربه و ورزشکار و ماما و ژن خوب و … ، جاذبه آن را در دنیا مخدوش کرده اند و این، مطمئناً به کارایی شهرداری ضربه خواهد زد.
مگر نه اینکه علی ( ع )‌می فرماید: زمامدار ، موظف است از مقدم داشتن و ترجیح خویشاوندان و وابستگان خود بر دیگر مردم جامعه . مگر  نباید برای خدمتی که به مردم جامعه می‏کند، منت نگذارد و کاری را که به سود جامعه کرده است منظور ننماید؛ چرا که منت احسان را باطل می‏کند .

صداقت ، فراجناحی فکر کردن ، سلامت نفس ، تخصص در کار و نهایتاً احسان کارگزاران و زمامداران و مدیران به مردم ، وظیفه و تکلیف الهی است، که سالها هر کسی بر مسند نشست، اول منت گذاشت و بعد از اصول انسانی و اعتقادی ناشی از سوء مدیریت و بی تخصصی اش به نظام ضربه زد و نهایتاً زمانش تمام شد و رفت !!! .

اینجانب که طی ماههای اخیر و به واسطه دعوت تعدادی از دوستان و سیاسیون اصلاح طلب و اصولگرا ، آمادگی خود را برای خدمت به مردم شریف تهران اعلام کرده بودم، نهایتاً بعد از اعلام لیست ۲۸ نفره شورا، و ملاحظه زد و بندهای سیاسی پشت پرده و پس رایزنی با بزرگان جناحهای سیاسی کشور و همچنین پس از دیدار با سید بزرگوار جناب آقای خاتمی، و مشاهده روند بی تدبیری در بین اعضاء شورای شهر و اقتدارخواهی برخی از احزاب ، صلاح بر سکوت دیدم و گوشه ای نشسته و نظاره گر بازی دومینوی شورای اول تا پنجم نشستم … !

اما اعضاء محترم شورای شهر دقت فرمایند :

به موجب حدیث شریف امام علی علیه السلام که فرمودند : ” مدیر نیازمند سه چیز است : قلب اندیشمند و متفکر، زبان گویا و دل پر جرئت و قاطع در برابر اجرای حق” ، پس هر فردی از اعضاء شورا و یا هر شهرداری در تهران که ام القری شیعیان جهان است و یا در هر نقطه ای از این این کشور پهناور اسلامی که یادگار خونهای پاک بهترین فرزندان این مرز و بوم است ، باید علاوه بر تدین و اشراف به گره ها و نیازها ، از ویژگی هایی ایجابی همچون نگاه توسعه محور در کلیه امور، پاکدستی، دانش و تجربه کافی و قابل توجه در مدیریت، نگاه توسعه ای، کلان نگری ، فراجناحی و میانه روی برخوردار باشد.

شهردار و یا اعضاء شورای شهر اگر دنبال کار سیاسی باشد ، هم خود را زمینگیر می کند و هم شهرش را . شهرداری تهران باید در اختیار شخصی قرار گیرد که در رفتار و علم و تصمیم گیری و انتصابات خویش بر شایستگی و کارآمدی ارجحیت بدهد ، نه خود بینی و خودخواهی و باید عملش موجب آرامش دلها باشد .

به هوش باشیدکه :

تهران شهر شیردلانی است که خون خود را به پای “جمهوریت و اسلامیت و مدنیت ” گذاشته اند .

تهران شهری است که نیاز به توانمند سازی مردمش دارد .

تهران شهری است که نیاز به آموزش و فرهنگ سازی و حرفه آموزی دارد .

تهران شهری است که نیاز به سلامت و بهداشت دارد .

تهران شهری است که نیاز به محرومیت زدایی دارد .

تهران نیاز به تکمیل طرح هایش دارد .

تهران نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد .

تهران نیاز به نیروی خدوم دارد .

تهران نیاز به فعال شدن واحدهای تحقیقاتی و علمی در حوزه HSE‌ دارد .

تهران نیاز به انسداد بی سوادی سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و شهر نشینی دارد .

تهران نیاز به فراهم نمودن ساز و کار برای کارآفرینی دارد .

تهران نیاز به فعال شدن ذخایر فرهنگی و گردشگری دارد .

تهران نیاز به امنیت سرمایه گذاری دارد .

تهران نیاز به امنیت اجتماعی دارد .

تهران نیاز به همزیستی مسلمان شیعه و سنی و همه ادیانش دارد .

تهران نیاز به آب و حیات دارد .

تهران نیاز به شادی و تفریح سالم دارد .

تهران از سیاسی کاری و دروغ و شعار خسته شده است .

تهران از اختلاس خسته شده است .

تهران از رفاه زدگی مسئولینش خسته شده است .

تهران سرزمین فرصتهای از دست رفته ای است که اگر تدبیر نشود ، همه مسئولیم .

تهران طی سالهای اخیر ، حرف زیاد شنیده ، عمل می خواهد .

والسلام

رضا اصلاحی کارشناس ارشد حقوق و مدیریت بحران

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *