آخرین اخبار : 

عبور از التهاب … !!!

میثاق

عبور از التهاب … !!!

شهردار خوب کسی است که باید “Problem Solving” را خوب بداند و قبل از اینکه به بهانه کهولت سن یا بیماری و امثالهم از میدان بدر رود، بتواند برای هر مشکلی بهترین راه حل را پیدا کند.

این ممکن است شامل جنبه‌های کیفی، کمی، فیزیکی، اقتصادی، حقوقی، اجتماعی و غیره باشد.

در اینجا سعی کرده ایم بر اساس تحقیقات میدانی دو ماه اخیر، چند ویژگی شهردار خوب را شناسایی  و ارائه کنیم تا اعضاء محترم شورای شهر تهران که فقط و فقط ” به واسطه اعتماد شهروندان به لیستی منسجم ” پای صندوق رای رفتند، کمی به خود بیایند و فارق از خطای جمعی و خطای فردی، بدانند هر حرف و هر تصمیم و هر قدم آنها، زیر زره بین شهروندان نجیبی است که عنان کار را بدستشان داده اند .

اعضاء محترم شورا !!! ، در شرایط حساس ” تصمیم به ماندن یا نماندن جناب آقای دکتر نجفی “، به قول گاندی: ” اگر جرأتِ زدنِ حرفِ حق را ندارید، لااقل برای کسانی که حرف ناحق می‌زنند، دست نزنید و سعی بر حفظ میثاقی که بسته اید نمایید ” و برای آیندگان این سرزمین، نامی نیک از خود بر جا گذارید.

اما ویژگی های یک شهردار خوب:

  • دارای توان تحقیق (Research) در حوزه های علمی شهری، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی، بحران به منظور کشف را‌ه‌حل‌های تازه و سودمند.
  • دارای قدرت تحلیل توسعه (Development) به منظور اعمال دستاوردهای تحقیقات موجود برای غلبه بر یک مشکل یا بهبود کمی و کیفی سیستم شهری.
  • دارای قدرت طراحی (Design) یک یا چند ساختار، سیستم یا ابزار با بهره‌گیری از مدل‌های مهندسی، روش‌ها، نیازهای کنونی شهر و شرایط خاص و بحرانی.
  • دارای قدرت تصمیم گیری به ساخت (Construction) که بر اساس آن شهردار وظیفه بررسی آنرا ضمن آماده‌سازی مقدمات قانونی دارد.
  • دارای توان هم افزایی و تولید (Production) فرایند یا هر سیستم کارآمد شهری که شامل “برنامه ریزی و زمان ‌بندی کار” (Planning)، انتخاب و مشخص کردن ترتیب فرآیندها، ابزارها، عوامل اجرایی ، عوامل قانونی، چیدمان (layout)، عناصر و اجزای سیستم نهایی (Components)، سیموله کردن، آزمایش، بازرسی و عیب‌یابی فرآیند، قبل از تصمیم به اجرا است.
  • دارای مهارت ارزیابی و به کار اندازی و بهره برداری (Operation) یک فرایند، یک سیستم یا محصول فرهنگی و اجتماعی که ممکن است توسط کسان دیگری برنامه ریزی شده باشد. این مهارت شامل آشنایی با کنترل‌های انسانی، مالی، اجتماعی، فرهنگی، مخاطرات طبیعی، مخاطرات انسان ساز و نهایتاً بهره گیری از نرم‌افزارهای بروز و سیستم کارآمد، تامین نیرو و فراهم نمودن مقدمات قانونی و مالی لازم برای به کار افتادن آن با لحاظ کلیه جوانب و جنبه‌های اقتصادی است.
  • دارای توان مدیریت (Management) عوامل اجرایی، عوامل ستادی، هزینه های جاری و آتی، امکانات و ابزارها و سیستم‌ها به خاطر تحلیل وضعیت گذشته و حال پروژه های خدمات شهری، تجهیزات و دستگا‌ه‌ها، پیش‌بینی وضعیت آینده آن‌ها و سازماندهی منابع مالی، انسانی و اطلاعاتی موجود برای کسب نتایج بهتر در آینده.
  • کظم احساس رسالت تاریخی در تغییر همه بنیادهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی از بیخ و بن و نهایتاً تغییر جهان .

اما شهردار خوب کسی است که علاوه بر گزینه های فوق، باید خلاق و صاحب ایده و نظریه برای مدیریت شهری، مردم دار، حقیقت گو، صریح الهجه، شجاع، فراجناحی، دارای اخلاق، با متانت، سیاستمدار، دارای توان مهندسی امور، دارای وجدان بیدار و از همه مهمتر پایبند به قوانین، موازین، آیین نامه ها، استانداردها و رعایت اصول در روابط متقابل و همچنین دارای روحیه کار تیمی و جمعی را اضافه نمود.

برای جناب آقای دکتر نجفی ( در صورت تداوم خدمتشان در شهرداری ) و یا هر فردی که شورای شهر تهران بتواند شجاعانه و فارق از فشارهای سیاسی،  همراه با درایت و تانی انتخاب نماید، آرزوی موفقیت داریم …

تهران خبر

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *