آخرین اخبار : 

بحران مدیریت … !!!

مدیریت بحران یا بحران مدیریت ؟

هنوز چند روز از زلزله کرمانشاه نگذشته بود که رییس سازمان مدیریت بحران کشور ، اعلام کرد : سطح آمادگی ناچیز است و میزان آمادگی پایتخت در برابر زلزله‌ای بزرگ ، ناچیز و غیر قابل قبول است و … ، که ناگاه خبر زلزله های مستمر کرمان و شهریار و تهران همه مدیران بحران کشور را در بهت فروبرد .

البته عده ای به صورت سنتی تقصیر را به گردن آمریکا و عوامل مزدورش در منطقه میاندازند و با شایعه پراکنی های بی اساس ، هارپ را بهانه می کنند .

این یعنی فرار به جلو

چند روز قبل که استاندار کرمان در مصاحبه زنده گفت “ما درخواست ۴۰۰۰۰ کانکس جهت اسکان موقت زلزله زدگان داده ایم و انشاءالله قرار است ۶۰ دستگاه آن به زودی تحویل شود” ، با خودم گفتم بحران مدیریت ، فاتحه مدیریت بحران را پیش پیش خوانده است .

علیرغم وجود مسئولیت‌های کیفری و مدنی برای مدیران ارشد که مغز متفکر سازمانهایی محسوب می‌شوند که می بایست علاوه بر دارا بودن دانش حرفه ای و موضوعی ، خود را در برابر تصمیمات خود مسئول بدانند ، شاهدیم که تعداد انگشت شماری از متخصصین در مدیریت بحران نقش دارند .

علی ( ع ) می فرمایند : چهار چیز نشانه تیره‏بختی دولت‏هاست : واگذاردن کارهای اصلی و اساسی و پرداختن به‏ امور فرعی و به کار گرفتن افراد پست و کنار زدن صاحبان فضل .

اما …

نجار ، رییس سازمان مدیریت بحران کشور – تخصص سیاستمدار

کولیوند ، رییس اورژانس کشور – تخصص مدیریت رفتار سازمانی

پیوندی ، رییس جمعیت هلال احمر – تخصص گوش و حلق و بینی

جالب است که بدانید طی سالهای بعد از انقلاب هیچ یک از روسای هلال احمر ، متخصص بحران نبودند . رییس آتش نشانی پایتخت تا همین چند روز قبل فقط دان ۶ کاراته داشت و رییس هیات اسکی نیروهای مسلح بود .

باید تاسف خورد ….

خوب طبیعی است تا زمانی که تصمیم گیران بحران کشور افراد بی تخصص در حوزه های مورد نظر باشند ، ما قربه الی الله ، در مدیریت بحران ، بحران مدیریت خواهیم داشت .

رضا اصلاحی

حقوقدان و کارشناس مدیریت بحران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *