آخرین اخبار : 

نقش برنامه‌ریزی هدفمند در توسعه کشور

رضا اصلاحی

برنامه‌ریزی یعنی اندیشیدن از قبل، برای رسیدن به اهداف مورد نظر هر برنامه توسعه‌ای در هر جای دنیا که بسته به نوع نیاز‌ی هر بخش از فعالیت‌ها و  برنامه‌های توسعه محور می‌تواند در قامت بلندمدت، میان‌مدت یا کوتاه‌مدت ارزیابی و نقش مهمی ‌در کمک به جلوگیری از اشتباهات یا تشخیص فرصت‌های پنهان بازی کرده و آینده را هدف بگیرد. هر سازمان و یا دولتی و یا بخش خصوصی که دارای هدف نباشد، از یافتن و ساختن راه‌های پیش رو و همچنین تصمیم‌گیری در مورد فعالیت‌هایش عاجز خواهد ماند. برنامه‌ریزی‌، مستلزم آگاهی از فرصت‌ها و تهدیدهای آتی و پیش‌بینی شیوه مواجهه با آنها است‌. امروزه کمتر سازمان و یا حکومتی در دنیا پیدا می‌شود که از برنامه‌ریزی گریزان باشد. هر چند کشور ما طی سالهای گذشته شاهد بداخلاقی‌های متعدد تعدادی از دولتمردان خود بوده که برنامه‌ریزی را یک رویداد منحصر به ‌فرد دانست و یک شبه تصمیم گرفت تا ارکان سیستمی‌بالاترین سازمان برنامه‌ریز در کشور را از بنیان برکند و بر پایه تفکرات فردی، تصمیم‌هایی بگیرد که تاوان آنرا بایستی تا سالهای دور تحمل کرد. برنامه‌ریزی، ابتدا و انتها دارد که در چارچوب یک فرایند مستمر و دائمی‌باید منعکس‌کننده تغییرات در صدد رسیدن به اهداف هر سازمانی باشد. اگر ما به چالشهای اساسی برنامه‌ریزی در هر بخش سیستماتیک دولتی یا خصوصی نگاه قانونمند نداشته باشیم، قطعاً نمی‌توانیم از ظرفیت‌های موجود برای توسعه بهره مناسب بیریم.  لیکن متاسفانه، در سطح بسیاری از مدیران عالی کشور شاهدیم که علی‌رغم ادعای برنامه‌ریزی و برنامه داشتن، نه تنها قابلیت‌های هیچ برنامه ادعایی خود را مورد سنجش قرار نداده اند بلکه پس از نشستن بر مسند مدیریت اصولاً درگیر حواشی وحشتناکی می‌شوند که فقط خدا خدا می‌کنند که هر چه زودتر دوره مدیریتشان به پایان برسد و به دلیل همین حواشی، قدرت تامل و تعقل و برنامه‌ریزی از آنها سلب و کم کم تبدیل به ماشین امضا‌ می‌شوند.
اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم، هیچگاه به آینده روشن نخواهیم رسید. به نظر من، بزرگترین چالش پیش‌روی دولتمردان جمهوری اسلامی‌ایران اشتغال است و اصلی‌ترین راه اشتغالزایی افزایش تولید و سرمایه‌گذاری است و باید راهی پیدا شود که میزان تولید و سرمایه‌گذاری در کشور افزایش پیدا کند تا سیر نزولی سرمایه‌گذاری شیب مثبت پیدا کرده و از نگرانی‌های موجود کاسته شود. باید با برنامه‌ریزی هدفمند، برای سرمایه‌گذاری در کشور که دارای منابع مشخصی است، همه ظرفیت‌های بومی‌استانی، نظام بانکی، بودجه دولت، ‌آورده بخش خصوصی و منابع خارجی را برای سرمایه‌گذاری مورد استفاده قرار داد. اما شاهدیم که متاسفانه عده‌ای چوب لای چرخ سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌گذارند و دائما بخش خصوصی را متهم به رانت خواری و فساد می‌کنند و افرادی را که می‌خواهند آستین بالا بزنند و شغلی ایجاد کنند را با وحشت مواجه می‌کنند.
جمهوری اسلامی‌دارای ظرفیت‌های بسیار عظیمی‌است که اگر برنامه‌ریزی هدفمند و در چارچوب قوانین نداشته باشیم، تنها راهی که برایمان باقی می‌ماند این است که چالش‌ها را به عوامل اختلاف و عدم هماهنگی تبدیل کنیم تا دوران مدیریت مدیران و سردمداران دولتی و استانی و… تمام شود و در آخر کار هم همه تقصیرها را گردن کس دیگری بیندازیم. اما اگر در چارچوب قانون و با محوریت مقام معظم رهبری و با همدلی قوای سه گانه و مشارکت نخبگان کشور و همچنین با در نظر گرفتن اقتصاد مقاومتی و با انسجام ملی، هماهنگی و همدلی بتوانیم کشور را از این چالش‌ها عبور دهیم قطعاً آینده‌ای روشن را پیش‌روی خود و فرزندانمان خواهیم داشت.
بیاییم همت کنیم و دانشمندان و نخبگان کشورمان را حمایت کنیم تا کشور بتواند از چالش‌های پیش‌رو عبور کند. / رضا اصلاحی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *