آخرین اخبار : 

تکفیر دینی …

reza eslahi

تکفیر دینی

موضوع تکفیر دینی از جمله مباحثی است که از هزاران سال قبل وجود داشته و تا بشر روی زمین است ادامه دارد . من تکفیر دینی را در قالب زر و زور و تزویر ارزیابی می کنم . هر جا زر باشد ، تکفیر شکل می گیرد . هر جا زور باشد ، تکفیر شکل می گیرد . هر جا تزویر باشد ، تکفیر شکل می گیرد . تکفیر به هیچ دین و مرام و مسلکی هم وابسته نیست . عین واقعیتی است که بشر از ابتدای تاریخ از شنیدن آن لذت برده و به واسطه همین لذت بردنش ، اکثر پیامبران و بزرگانش را به قتل رسانده . عاشورا ، یکی از جلوه های این لذت دینی است . اما آنچیزی که در طول و عرض تاریخ بشر مهمتر از همه جلوه می کند ، ماییم که خود را راهیافته می یابیم در حالی که گمگشته ایم . خود را مومن می یابیم در حالی که بنده شیطانیم . خود را صدیق می یابیم در حالی که کذابیم . خود را وفادار می یابیم در حالی که اصالتا” بی وفایی در گوشت و پوست و استخوانمان رخنه کرده و شادمان از کف زدنهای نفسمان بر خودمان ، جلوه های بی وفایی را به رخ همگان می کشیم .
ما انسانیم و ان الانسان لفی خسر !
خسران یعنی همین برداشتهای ما و یا بهتر بگویم برداشتهایی که به ما تحمیل می شود و ما نیز بدون تعقل، آنرا عین و اصل می یابیم و خود را غرق در ان می کنیم .
حواسمان باید باشد که کجای کاریم ؟!
اگر نفس کشیدنمان برای خدا شد ، اگر نگاهمان برای خدا شد ، اگر راه رفتن برای خدا شد ، اگر حرف زدنمان برای خدا شد ، اگر خوابیدن و خوردنمان بهره گیری از دنیا برای خدا شد ، تکفیر اجازه نفوذ به مغز بی مغزیمان را نخواهد یافت .
دهها صحابی پیامبر اکرم (ص) و همه آنانی که گرد خانه چرخیدند تا حسین را خارجی بنامند و تکفیر کنند و یا سکوت کنند ، عین همانانی بودند و در طول آرزوی بشر خواهند بود و نظاره گر ، نظاره گر و چرخنده به کاخ سبز دمشق و کاخها و دیرها و معابد و مساجدی که خانه خدا و معبود می نامیم .
مشکل خودمانیم که از دروغ و بدی و تکفیر لذت می بریم والا شیطان بیکار نیست که وظیفه شناسی اش را به رخ ما بکشد !
رضا اصلاحی
حقوقدان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *