آخرین اخبار : 

صدامو می شنوی … ؟!

طی سالهای اخیر بین مسئولین و خصوصاً سکانداران استانهای کشور دائماً بحث اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود ولی بعد از گذشت زمان باز هم در نقطه ای قرار داریم که کماکان مردم نتیجه محسوسی را در زندگی خودشان و به قولی سر سفره خودشان مشاهده نکنند، باید دید کجای کار خلاء داریم و چالشهای روبروی ما چیست‌؟
اینکه ما بگوییم «اقتصاد مقاومتى» باید شرایط و ارکان آنرا در نظر بگیریم و یکی از این ارکان به فرمایش مقام معظم رهبری تکیه‌‌ به مردم است تا یک اقتصادى در منطقه داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادى در استان و کشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش کاهش پیدا کند.
به نظر من، همین سیاست‌هاى اصل ۴۴ باید با تأکید و اهتمام و دقت و وسواسِ هرچه بیشتر دنبال شود، چرا که این جزو کارهاى اساسى است که تا زمانی که این اصل در حاشیه قرار بگیرد، طبیعتاً بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی، نه تنها فرصت حضور در پروژه‌های سرزمینی را پیدا نخواهند کرد، بلکه اصولاً  ترس از آینده مبهم و تعدد قوانین و تبصره‌ها در هر لحظه می‌تواند جلوی حرکتهای اساسی سرمایه‌گذار را بگیرد . من تعبیر می‌کنم که عده‌ای قربه الی الله در امور مربوط به اصل ۴۴ سنگ اندازی می‌کنند. از طرفی بخش خصوصى نیز به خاطر کم‌‌توانى‌‌اش جلو نمى‌‌آید. خب، باید فکرى بکنیم براى اینکه بخش خصوصى توانمند شود. باید کارى کرد که بخش خصوصى و مردمى، فعال شود. بالاخره اقتصاد مقاومتى معنایش این است که ما یک اقتصادى داشته باشیم که هم روند رو به رشد اقتصادى در کشور محفوظ بماند، هم آسیب‌‌پذیرى‌‌اش کاهش پیدا کند. یعنى وضع اقتصادى کشور و نظام اقتصادى جورى باشد که در مقابل ترفندهاى دشمنان که همیشگى و به شکلهاى مختلف خواهد بود، کمتر آسیب ببیند و اختلال پیدا کند. یکى از شرایطش، استفاده از همه‌‌ ظرفیتهاى دولتى و مردمى، فکرها و اندیشه‌‌ها و راهکارهائى است که صاحبنظران می‌دهند، تا با همگرایی و هم‌افزایی بتوانیم از سرمایه‌‌های سرگردان داخلی و سرمایه‌های اصلی خارجی استفاده شود.
از طرفی یکی از معضلات اصلی که به صورت سیستماتیک در حال رشد است و مانع پیشرفت اقتصاد کشور می‌شود موضوع فسادهای اقتصادی است که تا مویرگهای اقتصادی ما هم رخنه کرده است. نمی‌شود کار اقتصادىِ درست و قوى کرد، اما با مفاسد اقتصادى مبارزه نکرد‌. پس اگر بخواهیم در هر بخشی از موضوعات مدیریتی در هر سمت و جایگاهی که وارد می‌شویم و برنامه نداشته باشیم، سنگ روی سنگ نخواهد ماند.  ما طی این سالها خسارات بسیار زیادی از ناحیه نامدیریتی عده‌ای متحمل شده‌ایم و جالبتر اینکه عده‌ای نه تنها به فکر برآوردن نیازهای مردم و کشور نبوده اند حتی در فکر رفع نیاز نبوده و تبدیل به ماشین‌های امضاء برای منافع خود شده‌اند‌. روایتی از امام صادق علیه السّلام داریم که فرمود‌: «کسی که در فکر برآوردن نیاز برادر مؤمن مسلمان خود باشد تا زمانی که در فکر او هست، خداوند نیز در فکر وی باشد و نیازش را بر طرف می‌کند».
به حدیثی از امام علی علیه السلام اشاره می‌کنم که فرمودند‌: «مدیر نیازمند سه چیز است‌: قلب اندیشمند و متفکر، زبان گویا و دل پر جرات و قاطع در برابر اجرای حق»، پس هر زمامداری در هر جای این کشور پهناور اسلامی‌که یادگار خونهای پاک بهترین فرزندان این مرز و بوم است، باید علاوه بر تدین و اشراف به گره‌ها و نیازها، از ویژگی‌هایی ایجابی همچون نگاه توسعه محور در کلیه امور، پاکدستی، دانش و تجربه کافی و قابل توجه در مدیریت، نگاه توسعه‌ای، کلان نگری و میانه‌روی برخوردار باشد. زمامدار اگر دنبال کار سیاسی باشد، هم خود را زمینگیر می‌کند و هم سرزمینش را‌. زمامداری باید در اختیار شخصی قرار گیرد که در رفتار و علم و انتصابات خویش بر شایستگی و کارآمدی ارجحیت بدهد، نه خود‌بینی و خودخواهی‌. زمامدار به مصداق کلام امام کاظم – علیه السّلام که فرمود‌: «همانا مُهر قبول اعمال شما، برآوردن نیازهای برادرانتان و نیکی کردن به آنان در حد توانتان است و اگر چنین نکنید، هیچ عملی از شما پذیرفته نمی‌شود»، باید عملش موجب آرامش دلها باشد .
ایران، حرف زیاد شنیده، عمل می‌خواهد .

رضا اصلاحی

حقوقدان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *